Neden beni anlamıyor ?

biten-iliskiler-400x282

Kadın erkek ilişkilerinde ve hatta ikili üçlü diğer ilişki türlerinde bile karşı tarafın kendisini anlamadığı hatta eskiden anlayıp şimdilerde anlamadığı düşünceleri yaygın bir sorun halindedir.

Aslında burada ilişkiden ziyade öncelikli olarak kadın ve erkek cinsini ayrı ayrı ele almakta fayda vardır.

Erkek dediğimiz cins,doğduğu an itibarıyla kendine genetik olarak miras kalan avcı ve toplayıcı genleriyle doğmaktadır.Bunun yanında,ailesinin şartlanmışlık ve öğrenmişlik düzeylerine bağlı olarak,erkek çocuğa yükledikleri bir takım görevler ve yasaklar vardır.Bu görevlerin ve yasakların neticesinde erkek çocuk kız çocuğa oranla daha rahat ve daha fütursuz olarak yetiştirildiği gibi,kız kardeşlerinin kendisine bakmakla yükümlü olduklarını öğrenerek büyürler.

Toplum içerisinde yetiştikleri ortama da bağlı olarak,erkek olmanın sert olmakla asla ağlamamakla ve ilişkinin/evin lideri olmakla sıfatlandırıldığını öğrenerek gelişimlerini tamamlamaktadırlar.Bu tamamlama süreçleri erkeğin kendisini bulunduğu çevrenin bir bakıma lideri ilan etmesiyle ya da eninde sonunda benim dediğim olur düşüncesine kapılmasıyla devam eder.

Kadınlar ise, daha bebekken bile korunmaları gerekliliğini bilerek ve bu korunmanın da ebeveynler haricinde erkekler tarafından yapılması gerektiği şartlanmasıyla büyümektedirler.Bu şartlanma türü,kadına ,erkeğe karşı daha tahammülkar ve daha sabırlı davranmaları sonucunu doğurur.Bunun yanında,kız çocuğuna küçük yaşlardan itibaren evleneceği ,gelin olacağı , anne olacağı ve aksi takdirde toplumsal bir statüsünün olamayacağı aktarımları yapılmaktadır.Bunun sonucunda ise ; kadın ,erkeği kendisini tamamlayacak ,toplumsal statüsünü sağlayacak bir cins olarak kabul etmek durumunda kalarak kendisini ikincil cins olarak hissetmesini sağlayacaktır.Gelelim bu iki cinsin birbirlerini anlamama nedenlerine..

”Tanrım galiba onunla ayrı dünyaların insanlarıyız!”

Evet ayrı dünyaların insanlarısınız, daha doğrusu ayrı beyinlerin sahiplerisiniz; tıpkı diğer tüm erkek-kadınlar gibi… İlk olarak bilmeniz gereken şu; erkekler beyinlerinin sol yarım küresini daha çok kullanırken kadınlar sağ yarım küresini aktif kullanıyor. Bunun tabii bilimsel bir açıklaması var. Her şeyin suçlusu bir hormon ve hikayenin başlangıcı anne karnında geçirdiğimiz 9 aya kadar uzanıyor. Testosteron beynin sol yarım küresinin gelişimini hızlandırıyor. Bu hormon erkek bebeklerde daha fazla olduğu için de onlar bu bölümü daha fazla kullanıyor.

Peki sağ beyni ya da sol beyni daha etkin kullanmak hayatımızda neleri değiştiriyor?

• Sağ beyin özgürlüğüne daha düşkün. Bu da kadınların farklı düşünceleri daha kolay kabul etmesini sağlıyor. Yani kadınlar değişime daha açık. Düzenlerini değiştirmekte çok zorlanmıyor. Evlilik fikri belki de bu nedenle kadınlara daha yakın.

• Kadınlar görselliğe erkeklerden daha fazla önem veriyor… Kadınlar kadınların ne giydikleri, saçlarını ne zaman boyattıkları, hatta oje renkleri ile erkeklerden daha fazla ilgileniyor.

• İşte acı gerçek: Kadınlar hayatlarını, özellikle ilişkileri taktikler üzerine kurguluyor. ‘Önce o arasın, mesajına hemen yanıt yazmayayım hevesli sanmasın, randevuya geç gideyim bekletmek çekiciliği artırır’ gibi stratejiler geliştirmek kadınlara özel. Erkekler çok daha düz mantıkla ilerliyor. Aramıyor olması meraklandırmak için değil, gerçekten işi olduğu için!

• Gelelim duygu meselesine. Kadınların duygusallığı da kalpten değil, beyninden aslında. Erkekler mantık, kadınlar sevgi üzerine kurulmuş… Siz hiç arkadaşıyla tartıştığı için günlerce uykuları kaçan bir adam gördünüz mü?

• Uzun tartışmalar kadınların işi! Eğer bir kadın karşısındakinden istediği cevabı alamıyorsa susma ihtimali çok düşük. Durum erkeklerde farklı. Konu kapansın diye ‘tamam haklısın’ dedikleri kesin. Ama bu kadınların her istediğini yapacağı anlamına gelmiyor; sakın yanılmayın!

• Çevrenizdeki erkeklerin telefonla konuşmalarını gözlemlediniz mi? Kısa bir hal hatır sorma süreci, oradan direkt konuya bağlanma, veda… Hepsi bu! En fazla 5-6 dakika… Kadınlar ise uzun uzun merhaba, en son görüşmeden bugüne kadar yaşanılanların gün gün analizi, oradan ‘minik’ dedikodulara geçiş… “Ben seni ne için aramıştım? Neyse yine konuşuruz…” Yapılan araştırmalar kadınların ortalama 20 dakika telefonda konuşabildiklerini gösteriyor. Bunun nedeni ise basit; sağ beyni çok yönlü çalışıyor ve konudan konuya atlamaları da ‘biraz’ konuşmalarına neden oluyor.

• Matematik konusunda ise erkekler daha iyi. Bir uzman, “Sol beyin yarım küresini kullananlar matematiksel düşünme, analiz yapabilme becerisini etkin kullanırlar” diyor. Bu da erkeklerin parayı daha mantıklı harcamalarını açıklıyor. Teknoloji konusunda yetenekleri de bundan kaynaklanıyor. Ve evet: Erkekler kadınlardan daha iyi otomobil kullanıyor. Bunun da analitik düşünmeyle doğrudan ilgisi var.

• Erkeklerin matematikte başarılı olmaları akademik başarısıyla doğru orantılı değil. Kadınlar okulda erkeklerden daha başarılı. Bu da sağ beynin planlama konusunda kadınları desteklemesinden kaynaklanıyor. Ev ödevini düzenli yapan, okula devamlılığı daha fazla olan ve sınav döneminde planlı çalışan kadınlar okulda da beş yıldızlı pekiyiyi hak ediyor tabii…

Dolayısıyla iki cinsin birbirlerini anlamalarını sağlamak zor ama imkansız değildir.Ancakhep dediğim gibi kişinin sosyopsikolojik ve demografik gelişimini bilerek çözümler üretmek daha doğru olmaktadır.

Sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: