Öfke Kontrol Bozuklukları İlişkilere Nasıl Yansır

 

4355D7A3-75EC-4676-81FB-C3A763B4CE84

Daha önceleri genelde erkeklerde görülen bu durum son yirmi yıldır kadınlarda daha çok görünmeye başlamıştır.Öfkenin kontrol edilememesi kişilerin içlerinde biriken aşırı stres ve öfkenin bastırılamayıp dışarıya vurulmasıyla gerçekleşir. Ne yazık bu aşamada hiç olması istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Altında çeşitli nedenlerin yattığı ve kişinin hem kendi sağlığına hem de çevresinde bulunan yakınlarının sağlığına olumsuz etkileri bulunan öfke kontrol bozukluğu sorunu, hissedildiği anda mutlaka çözülmesi gereken bir durumdur. Bu soruna neden olan faktörlerin neler olduğuna hep birlikte göz atalım.

Dışlanmışlık Hissi

Nedenler arasında en önemlisi olarak gösterilebilir. Bu durum kişilerin çocukluktan da gelen sosyal çevreyle iletişim kuramama ve kendilerini çevrelerine karşı yabancı hissetmeleri ile alakalıdır. Kişiler kendilerinin dışlandığını ve kabul görmediklerini düşündüklerinde içten içe kin besleyerek tüm topluma nedensiz bir öfke duymaya başlarlar.  Bu durum öfke kontrol bozukluğuna temel oluşturmaktadır.

Aile İçi Şiddet

Birçok psikiyatri sorunun altında yatan aile içi şiddet öfke kontrol bozukluğunda da önemlibir roldedir.  Özellikle kişilerin çocukluk döneminde ailede meydana gelen şiddet olaylarına maruz kalması yaşı ilerlediğinde şiddete meyilli olmasına neden olmakta ve bu durumda öfke kontrol bozukluğuna zemin hazırlamaktadır.

Suçluluk Hissi ve Kendine Güvensizlik

Kişinin geçmişinde de yaşadığı birtakım olaylar sonucu kendisini sürekli suçlaması ya da hatayı kendisine mal etmesi öfkesinin kontrol edememesine neden olmaktadır. Suçluluk duygusu ağır basan kişiler bir noktadan sonra kendilerini değersiz hissetmeye de başlar ve kaybedecekleri hiçbir şey yokmuş hissine kapılarak daha fevri davranışlar sergileyebilirler.

Ekonomik Sorunlar

Ekonomik kaygı beraberinde bir şeylere yetememe ve eksiklik duygusunu getirmektedir. Bunun sonucunda da kişiler daha kolay öfkelenebilir, öfkelerini kontrol edemeyecek seviyelere ulaşabilirler. Özellikle geçmişten başlayan ve devam eden ekonomik anlamda yokluk çekilmesi, kişilerin öfke kontrolü konusunda daha kontrolsüz davranışlar sergilemelerine neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: