Çocuklar duymasın dizisindeki ”Dominant teyze” sorunsalı..

615c41f5-a0b4-46c0-9aef-67520985a150-m

 

Hepimiz çocuklar duymasın dizisini zevkle izlemişizdir.Kendimizden çok şey bulmuş onlarla gülüp onlarla düşünmüşüzdür.Halukla Meltemin en yakın arkadaşları olan Gönül ve Selami ve sonrasında Gönül ve Tuna nın durumlarını hepimiz biliriz.Burada ki önemli nokta Gönülün dominant bir karakteri canlandırması ve Selaminin Light Selami olarak adlandırılmasıdır.Aslında komedi dizisinde bu tür olaylar çok normal olup seyircinin gülmesi için gereklidir de.

Ancak gerçek hayata baktığımızda heleki son dönem kadınlarının gerçektende dominant bir yapıyı benimsediği ve buna oranla da erkeklerin feminel hale geldiklerini görürüz.İsterseniz evvela ”Dominant kadın” larla ilgili internetteki sözlük tanımlamalarına bir göz atalım.

Tdk sözlüğünde dominant kelimesi baskın olarak anlamlandırılmıştır.

İnstela sözlükte ;  ‘yeni çağın baskın , kuralcı , yaşamı hem kendilerine hemde yanındaki insanlara zehir eden kadın tipidir.hiçbir şekilde hiçbirşeyden mutlu olmazlar kafalarında sürekli olarak problemler yer alır genelde bulundukları ortamda ilgi odağı olmak isterler.fiziki olarak genelde taş diyebileceğimiz bir yapıya sahiptirler bunu da çok iyi kullanırlar.güzelliklerinin farkında olmalarından dolayı birlikte oldukları erkekler için hayat sadece yatakta ve onun üstünde güzeldir.fakat bunda bile en büyük zevkleri erkekten önce kendilerinin tatmak istemesinden dolayı erkeği sadece araç olarak kullanırlar.erkekler için tehlikeli yaşam formudur.gördüğünüz zaman arkanıza bakmadan kaçmanız tavsiye edilir.yakalarsa sonuna kadar sömürüleceğinizi iyi bilin”

ota boka muhalefet olurlar. arkadaş olabilirsiniz fakat dost olamazsınız, sevgili olmak ise tam bir felakettir. kısacası çok yakınınızda bulunmasını istemeyeceğiniz tipler olurlar. arasıra görüşünüz. eğlence arkadaşınız olsun. fazla yakınınızda barındırmayın. kırmızı çizgilerinizi belli edin.”

Ekşi sözlükte ; ‘fiziki değil ruhsal boksördür. laf sokar telafi edemezsin; bilindik sevimli ve huzur bulduğun kadın profili yerine kontrol mekanizmasını hayatına ekarte etmeyi daha fazla tercih eden tiptir. ağırlıklı kurumsal sahalarda oluşmuş bu kadınlar genelde evli ve çocukludur. kocaları ise doğa kanununa uyma eğilimli, yani son söz “peki karıcığım” insanlarıdır.
efendime söyliym, hakaret ederken stratejik satranç piyonlarına benzerler, veziri kurtarsanız filinizi yerler.Sürekli herşey onlara gör kontrol altında tutlması gereken şeylerdir çünkü.”

her durumda haklı olmayı beceren, çeneleri durmak bilmeyen, o güzelim kadın ırkının en çekilmez üyeleridir.
böyle insanlarla değil sevgili olmak, selamlaşmak bile tehlikelidir . siz dünyanın en kibar adamı olsanız bile, sizin bir odun olduğunuzu iddia edebilir ve buna sizi bile inandırırlar.
planlarından size bahsetmez ve işler kafasında kurduğu gibi gitmezse bunun tek sorumlusu sizsinizdir.
her durumda ne düşündüğünü anlamalı, iyi sezgilere sahip olmalısınız. çünkü o sizin için her şeyi düşünmüştür, sizden de tek beklediği birazcık duyarlılık, birazcık özendir.!!!  futbola, işinize, güzel kadınlara, sinemaya, kitaplara, dünyevi meselelere odaklanacağınıza, birazcık da ilişkinize odaklansanız hiç bunlar olmaz halbuki.
siz erkekler hep aynısınızcıdır.
sizden bir şey istiyorsa, ne yapıp edip bulmalısınız.(ör: bir konser bileti bitemez mesela)
hiç bir şeyden problem çıkaramıyorsa; “kendimi hiç özel hissetmiyorum senin yanında” isimli sihirli cümlesini kurar ve size dünyayı yine dar eder.”

Evet aslında ilişkilerde ki dominant kadın sorunsalı vahim sonuçlar doğurabilecek durumlara sebep olmaktadırlar.Herşeyi kontrol etme dürtüleri o kadar gelişmiştir ki,erkek te onlar için sadece erkeklik görevini yapabilecek ve yapması gereken metalar haline dönüşmektedir.Her durumda haklı olmak onlar için olmazsa olmaz kurallardandır ve gerçekten de ne yaparsanız yapın asla haklı çıkma şansınız yoktur.Gerçekten de hiçbirşeyden mutlu olamadıkları gibi etrafındki insanları da huzursuz eden ama hiçbirzaman bunun farkına varamayan kişiliktedirler.

Bu tip kadınlar hergeçen gün artmakta ve o yüzdende ilişkiler kısa zamanda sonlanma eğilimine girmektedir.Erkek ve kadının rolleri yaratılıştan itibaren aslında çizilmiştir.Ancak belirli dış etkenlerin ortaya çıkışıyla kadın erkek görevlerini üstlenmeye başlamıştır.Bu tip kadınların yanlarında süreklilik ihtiva eden tipler ancak light selami dediğimiz evet karıcım,tamam karıcım tipindeki erkekler olacaktır.Ancak işin tuhaf tarafı dominant kadın bir müddet sonra bu durumdanda rahatsızlık duyacak ve erkeği pısırıklıkla işe yaramamazlıkla suçlayacaktır.

Sonuç olarak,erkeğin ve kadının genlerinde yeralan görevleri yerine getirmeleri gerekirken,karşısındakinin görevini üstenmek yerine ona destek olmaya çalışmalıdırlar.Kısacası ilişkilerde heriki tarafta görev bilince olurlarsa,ilişkinin devam etme süreci uzamakta ve mutluluk katsayısı artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: