İlişkilerde şüphe sorunsalı..(bana yalan mı söylüyor? – beni aldatıyor mu?)

aldatma_suphesiyle_dedektif_tuttu_aldatan_kendisi_cikti_h19776_3eb92

 

Mehmet Coşkundeniz bir yazısında şunları kaleme almaktadır:

” İlişkilerin en büyük 3 düşmanı, şüphe, güvensizlik ve kaybetme korkusudur. Hepsi birbirini tetikler. Güvensizlik yaşamaya başladığınız an, kaybetme korkusu duymaya başlarsınız. Bunu duymaya başladığınızda da şüphe devreye girer. Sonra bir bakarsınız ki, kısır döngü içindesiniz. Çünkü kaybetmemek adına yaptığınız her şey, sizi bitişe doğru bir adım daha yaklaştırır. İşte bu olumsuz duygulardan kurtulmanın yolları…

Güvensizlik, kişinin kendisine ya da başkasına güven duymama halidir. Bu durum ikili ilişkilerin bozulmasına, sosyal ilişkilerin sarsılmasına, kişinin içe kapanmasına, asosyal duruma gelmesine ve toplumda pasif bir karakter haline gelmesine neden olur. Güven eksikliği bir anlamda yetersizlik duygusudur. Yetersiz olduğunu düşünen kişiler, kendisinde olmadığını düşündüğü nitelikler yüzünden ilişkilerinde sorun yaşayabilir. Karşısındaki kişiye yoğun şekilde güvensizlik besleyen kişi, aslında özgüven eksikliği yaşamaktadır. Ama bunu kabul etmez. Sorumluluğu her zaman başkasına atar. Güvensizliği tetikleyen şeyin hep sevgilisinden kaynaklandığını düşünür. Örneğin şöyle bahaneler bulur:

* Benim istediğim şekilde davranmıyor.

* Bir yere gideceği zaman benden izin almıyor.

* Dikkat çekici giyinmeyi tercih ediyor.

* Başkalarıyla samimi oluyor.

* Benim sinirlenmem için her şeyi yapıyor.

* Akrabaları ya da arkadaşlarıyla benden daha fazla ilgileniyor.

Bu bahaneler arttıkça, güvensizliğin yarattığı şüphe duygusu da artacaktır. Öyle ya, bunları yapıyorsa, ortada şüphelenecek bir durum vardır. Şüphe, kişinin bir olaydan dolayı duyduğu güvensizlik ve emin olamama duygusu olarak yaşanır. Şüpheyi hayatının merkezine alan kişi, her olayı bu yönde değerlendirir. Şüphesini haklı çıkaracak unsurlara sarılır, hatta bu unsurları kendisi yaratır. ”

Evet ,aslına bakarsak bu ve bunun gibi problemler ilişkileri çıkmaza sokan ve hiç yoktan yere sonlanmasına sebep olan durumlardır.Tabi bu durumları bireylerin neden yaşadığı ve niçin hissettikleri ayrı bir tartışma konusudur.Biz burada normal ve iki tarafın da birbirine sadık olduğu ve sevdiği durumlardan söz etmekteyiz.Ve hatta bir adım daha ileri gidip,bu sıkıntıları karşısındakine yaşatanların yüzdeye vurulduğunda yarıdan fazlasının aslında kendi yaptıkları yanlışlardan dolayı karşısındakinin de acaba benim gibi mi davranıp bana yalan söylüyor ya da aldatıyor endişesi ve kuruntusu nedeniyle yapmakta olduğundan sözedebilmekteyiz.

Seven insan kıskanır deyişi aslında kendine özgü kompleksleri ve güvensizlikleri olan toplumlarda kabul gören bir deyiştir.Elbetteki kıskançlık duygusu insanların ve hatta hayvanların da genlerinde yeralan bir duyumsama biçimidir.Ancak,herşeyde olduğu gibi bireyin psikolojisinin başka sebeplerle bozuk olması diğer bütün yaşayışındaki duygu gösterimlerini yanlış ifadelere sokmakta bu da o bireyin etrafında huysuz , tutarsız ve baskıcı gibi tanımlamalar almasını sağlamaktadır.

Bu tip kişiler aslında kendilerini çok iyi bilmelerine rağmen,geçmişten gelen ve haklı çıkmış oldukları bir konuyu ele alarak herkesin de öyle yanlışlar yapabileceği varsayımına sığınarak yoğurdu bile üfleyerek yemeye devam etmektedirler.Tabi bu yoğurdun üflenmekten bunalacağı yere kadar olacaktır.Pekala bu kişiler ne yapmalıdırlar veya nasıl hareket etmelidirler.Herzaman dediğim gibi olayları kişi bazında değerlendirmek ve ona göre hareket tarzı belirlemek gerektiği inancındayım.Bu yüzden istediğiniz takdirde benimle yazışabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: