İlişkinizde problem SİZ misiniz??

56e179e4e50aa911e8f140a0

İlişkide işler kötüye gitmeye başladığında, tüm suçu partnerinize atmak kolaydır. Ama bir ilişkide hiçbir şey tek taraflı değildir. Huffington Post gazetesinde yayınlanan haber ilişkideki problemin siz olduğunuzun belirtisi olan 7 madde listelemiş. İşte özeti.

1- Bütün sorumlulukları partnerinize yıkıyorsanız..     

İyi bir ilişki, birbirine denk bireylerin değil ,birbiriyle uyumlaşmasını bilenlerin beraberliğidir. Bu yüzden, sorumluluklar da eşit olarak bölünmelidir. Eğer her şeyi partneriniz yapıyorsa, siz birşeyler yaptığınızı sanıp hem yapmıyor hem de sürekli şikayet ediyorsanız partneriniz zamanla bu duruma içerleyebilir.

Psikolog ve sex terapisti olan Megan Fleming, “İnsanlar çoğunlukla partnerlerinin ilişki için efor sarf etmesini beklerken, kendileri asla çaba göstermez ve bunun da farkında olmazlar” diyor.

Eğer kendi yükünüzü taşımıyorsanız, partnerinize karşı daha yardımcı ve paylaşımcı davranarak ilişkiye hala değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Her ne kadar klişe görünse de, başkasını sevmeden önce kendinizi sevebilmeniz gerekir. Eğer hayatınızdan veya kendinizden memnun değilseniz, yaşamın bir anlamı olmadığından ve biran önce kıyamet kopsa da gitsek tarzında düşünceleriniz varsa ilişkinizin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmazdır.

Psikolog Seth Meyers, “Her şey birbiriyle bağlantılıdır, eğer hayatınızla ilgili tatminsiz ve kızgınsanız, ilişkiniz de bu durumdan etkilenir” diyor.

Meyers’in tavsiyesi hayatınızı geliştirmenin yollarını aramanız. Eğer karamsar biriyseniz, davranışlarınızın dışarıdan nasıl algılandığına dikkat edin.

3- İletişimi kesiyorsanız..

Her kavgadan sonra iletişimi tamamıyla kesen birisiyle ilişki yürütmek çok yorucudur. Partnerinizle bir sonraki kavganızda, sessizliğe bürünmek ,çekip gitmek yerine, mola verip ikinize de mantıklı gelen bir çözüm üretmeye çalışın

Fleming, “Sıklıkla bir kavgadan sonra saatlerce, hatta günlerce partnerleriyle iletişimi kesen çiftler görüyorum. Sakinleşin ve duygularınız mantığınızı ele geçirmeden önce neden kavga ettiğinizi düşünün” diyor.

Partnerinizle birlikte bir problem üzerinde çalışırken, partnerinizin niyetinin kötü olmadığına inanın. Büyük ihtimalle sizin canınızı yakmak istemiyor, ve bu problemin bir an önce çözülmesini istiyor.

İlişki uzmanı Laurel Steinberg, “Partnerinizin sizi kıran bir lafına tepki göstermeden önce, partnerinizin niyetini anlamaya çalışın. Gerçekten sizi üzmek mi istedi? Büyük ihtimalle, problem yaşamanızın sebebi dikkatsizlik ve beklentilerinizin anlaşılmamasıydı ancak siz aceleliğinizden dolayı aksine karşınızdakini kırma yoluna gitmeyin” diyor.

5- Hatalı olduğunuzda asla kabul etmiyorsanız..

Yetişkinsiniz ve ilişkinizin devam etmesini istiyorsunuz. Bunu yapabilmek için, kendi hatalarınızın sorumluluğunu kabullenmeniz gerek.Günümüzde erkek olsun kadın olsun,yetişme çağlarından itibaren kendini eksik ve hatalı hisseden ,komplekslere dayalı bir düşünce sistemine sahip bireylerde görülen bu davranış bozukluğu, kendilerinin hatalı olmadığı tüm kusurun karşısındakinde olduğu fikrine saplanıp kalma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

“Kendi problemlerinizin sorumluluğunu almak yerine başkalarını suçluyorsanız, bu iyiye işaret değil” diyor Meyers. “Başkalarını suçlayan erkek ve kadınlar, sürekli olarak problemin karşılarındaki kişide olduğuna inanırlar ve hiçbirzaman uzun süreli ilişkiler kuramazlar”diyor.

Kimin hatalı olduğuna odaklanmak yerine, problemi nasıl çözebileceğinize odaklanın.

“İlişkideki problemlere bakarken, denklemden ‘hata’ kelimesini çıkarın.”

Bir konu hakkında hararetli bir şekilde tartışırken, birden gidip yıllar önce sizi üzmüş başka bir konuyu açıyorsanız, bir tartışmada yapılacak en yanlış hareketi yapıyorsunuz demektir. Eğer bu davranış size tanıdık geldiyse partnerinizle hiçbir problemi çözememe sebebiniz bu olabilir.

“Odağınızı kaybetmeyin” diyor Steinberg, “Sorun oluştuğunda veya kafanızda bir soru işareti belirdiğinde her şeyi zamanında masaya yatırırsanız problemlerinizi daha kolay çözebilirsiniz.”Üç ay önce aklınıza takılan bir konuyu üç ay sonra başka bir tartışma sırasında gündeme getirmeniz sizin ben asla yenilmemeliyim tarzında ergenlikten kalma defolarınızın size bir mirasıdır.İnanın bu sizi daha güçlü ve haklı bir duruma getirmediği gibi,çevrenizde uyumsuz ve takıntılı biri gibi algılanmanıza sebep olur.

İlişkinizin bu duruma gelmiş olmasında sizin de payınız olduğuna inanmıyorsanız, ben elimden gelenin en alasını yaptım diyorsanız ;ilişkideki problem sizsiniz. Hiç kimse bir ilişkide tamamıyla suçsuz değildir. İlişkideki hatalarınız hakkında dürüst olun ve kandinizle objektif olarak yüzleşin.Böylece siz ve ilişkiniz iyileşmeye başlayabilir.

“Eğer ilişki iyi gitmiyorsa, bu durumda payınız olup olmadığını bilmek için bakmanız gereken tek şey partnerlerden biri olup olmadığınızdır” diyor Michele Weiner-Davis, “İlişki problemleri ayrı bir evrende gerçekleşmez. İlişki iyi gidiyorken, bu iki kişinin başarısıdır. Kötü gidiyorken de iki kişinin başarısızlığıdır.İlişkiyi düzeltmek iki tarafın da sorumluluğudur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: