Mutlu Olmanın Birkaç Yolu..

mutluluk-1

Hayatı mutlu yaşamanın belirli bir prospektüsü yok ne yazık ki.Herkes kendi yaşamını mutlu kılabilmek adına çareler aramakta yüzyıllardır.

Hayatta her şeyi olan insanlar bir boşluk hissederken, neredeyse hiçbir şeyi olmayanların her zaman yüzlerinde bir gülümseme ile gezinmelerini kimse açıklayamıyor.

Mutluluk, mantıklı bir formüle sahip değil, somut hiçbir şey uzun zamanlı bir mutluluğu garanti edemiyor.

Çoğumuz, var olmanın ağırlığı altında eziliyor ve mutluluğun sahip olduklarımızın tersine, hep arayışında olduğumuz ve olacağımız bir şey olarak görüyoruz.

Hedefler koyuyoruz, belirli şeylerin mutlu olmamıza yeteceğini sanıyoruz, daha fazla para, çok daha fazla ayakkabı ya da ev almak…

Sonra, bu sıraladıklarımıza kavuştuğumuzda, neden hala aynı hissettiğimiz sorusunu cevaplayamıyoruz.Olay şu ki, kimse mutluluğun ne olduğunu veya nasıl ulaşacağını bilmiyor (aslında ona sahip olsalar da).

Ama, eğer kendimizi, mutluluğun kendi kafamızda yarattığımız bir çerçeve olduğu teorisine inandırırsak, üzerinde uğraşmamız ve kabul etmemiz gereken birkaç şey kalıyor;

          1. Her şeyi kontrol edemezsiniz, bunu kabullenin.
g
Hepimiz herşeyin kontrolünü elimizde tutmak isteriz.Kendi düşündüklerimizin yaşama geçirilmesini arzu ederiz ama bu hiçbir zaman gerçekleşmez.Değiştiremeyeceğiniz şeyleri takıntı yapmak yerine değiştirebileceğiniz şeylerin   kontrolünü ele almalısınız.
Çünkü aynı şeyleri yapmaya devam edip farklı sonuçlar bekleyemezsiniz. Hayatınızın   değişmesini istiyorsanız bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

 

          2. Hayatınız planladığınız veya beklediğiniz şekilde  ilerleyemeyebilir.

h
Herkesin 5 ya da 10 sene sonraki hayatı hakkında birkaç fikri vardır.Bundan dolayı, her birimiz, kendi yarattığımız gerçekleşmemiş beklentilerin gölgesinde yaşarız ve kendimizi “Şimdiye kadar zengin olurum sanmıştım.” ya da “Şimdiye kadar evlenirim sanmıştım.” tarzında cümleler kurarken buluruz.Gerçek şu ki, hayatınız gözünüzde canlanandan çok farklı yönde ilerleyebilir, ama çıktığınız yolculuğun farklı olması aynı yere varamayacağınız anlamına gelmez.

3. Yol tümseklerle dolu olacak.

b

Sorunlarınızı değil sahip olduğunuz iyi şeyleri sayın . Hayatınız hiçbir zaman mükemmel olmayacak, çünkü öyle bir şey yok. Zamanımızın çoğunu, sahip olduğumuz harika şeylere odaklanmak yerine nelerin daha iyi olabileceği hakkında yakınarak harcıyoruz.

Sorun şu ki, yetersizliklere odaklanarak hiçbir zaman mutlu olamazsınız çünkü bir süre sonra tek görebildiğiniz şey onlar olur.

4. Sizinkinden güzel bir hayata sahip birisi illa ki olacak.

x

Mutluluğun sırrı, hayatımızı başka insanlarınkiyle karşılaştırmamaktan geçiyor.Çünkü hayatın içerisinde pek çok kişinin yaşamı sizinkinden daha güzel olacaktır ve bunun sizi üzmemesi , karamsarlığa düşürmemesi gerekmektedir. Çünkü sizin sahip olduklarınız da belki pek çok kişinin hayali olabilir.

5. Hayatınızın  olması gerektiği gibi ilerlediğini kabul edin.

 

c

Bazı şeylerin olması gerektiği için gerçekleştiğini düşünürüz, çünkü buna mecburuz. Her ufak hareketin daha fazla rastgele şeyler doğurduğunu ya da en küçük kararların bile gelecekteki etkisinin devasa olduğunu düşünmek fazlasıyla korkutucu, o yüzden, (evde) denemeyin.

Ne olması gerektiği hakkında kafa yormayı bırakın ve şu an yaşadığınız anın tadını çıkarın – bir sebebi var ki oluyor -(yani, öyle umuyoruz).

6. Kontrol edebildiğiniz çok şey var zaten.

zGerisi şans ve zamanlama ile alakalı… Hikayenize biraz inanın, henüz bitmedi. Şu an mutsuz olsanız bile, 24. bölümden sonra hikaye yön değiştiriyormuş diye duydum. İyilerin yazdığı fimler mutlu sonla biter..

          7. Hatalar yaptınız ve büyük ihtimalle yapmaya devam edeceksiniz.

n
Dünyanın sonu değil.Her pişmanlık sonrası kafayı yemek yerine, kendinize “18. doğum gününüzde mumları üflerken dilediğiniz ve hayatta en çok istediğiniz şey hala sizin için o günkü kadar önemli  mi?” diye sormayı deneyin, eğer cevap “hayır” ise saatler boyu üzülmenizi gerektirecek bir şey değildir belki de.

8. Herkesi memnun edemezsiniz.

kHerkesi mutlu etmek için çok fazla zaman harcarsanız, günün sonunda kimsenin mutlu olmadığını hatta bunun sizin göreviniz haline geldiğini farkedersiniz. En kötüsü de size  mutlu olmak için yıldızlı pekiyi kazandırmadığını farkedersiniz. En çok kendinize evet deyin..

Arada bir hayır demeyi öğrenin, bazen, sadece sizin için önemli olan şeylere odaklanmanız gerekebilir.

9. Bazı şeyler kontrolünüz dışında gelişir, bırakın olsun.

jKontrol edemediğiniz şeylerle savaşmak sadece enerji kaybına yarar.Bir tabağı fırlatıp parçaların gideceği yeri kontrol etmeyi bekleyemezsiniz. Zor zamanlar geçirirken, parçaların nereye isterse oraya düşmesine izin vermek ondan sonra birleştirmeye çalışmak en iyisi olacaktır.

10. Hedefler seçin, sonra onları yıkın. 

dHayat sürprizlerle dolu olduğunda daha heyecanlı bir hal alır. Amaçlarınızı belirleyin ve istediğiniz şeye ulaşmaya odaklanın. Ancak bunu yaparken, mutlu olmanın, istediğiniz her şeye ulaşmak olmadığını hatırlamaya çalışın ve    hedefe giden duraklarda yaşamın renklerini biriktirin..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: