Dikiş Tutmayan İlişki de Neymiş..?

c46ef7cb-8f0d-40c2-8dc7-ba844cb123b6-m

Gün gelir ilişkimizin dikiş tutmadığını düşünürüz.Belki de bizim evhamımız kuruntumuzdur bu, ama genede bu düşünceyi kafamızdan atamayız.Bence bilmemiz gereken tek şey,her sorunun mutlaka bir çözümünün olduğu gerçeğidir.Bu gerçek dahilinde nasıl düşünmeli ve nasıl hareket etmeliyiz sorusuna ise , bugünkü konuk yazarımız Efuli tarafından kaleme alınmış aşağıdaki yazı cevap vermektedir.Konuk yazarımıza teşekkür ederken sizlere de keyifli okumalar dilerim.

1-İnsan yalnızca yaptıklarından ibarettir

İnsanların %90 ının yapmayı unuttuğu şeydir kendisiyle yüzleşmek.. Neden yapamaz insanlar bunu??
En önemli sebep insanın acı çekmekten korkmasıdır..
Geçmişle yüzleşmek, hatalarla,yalanlarla ihmalle,zayıf yönlerle belki de korkularla yüzleşmek hiç de kolay değildir. Misal bir kadın düşününki hiçbir zaman hayatına güvenebileceği bir erkek girmemiş olsun buna babası da dahil.Bir çocuk düşününki annesinden takdir ve onay görmek için “beni farket” diye sessiz çığlıklar
atan. Bu temellerle olgunluğa erişmiş bireyler kadın yada erkek hep onay göreceği,toplumda takdir toplayacağı kişinin maskesine bürünürler.. Taki kendileriyle baş başa kalana dek.İnsan kendiyle yüzleşirken bile bahaneler arar.. Beni sevse ben onu aldatmazdım..Beni bu denli kızdırmasaydı ona asla vurmazdım.. Param olsa hiç çalmazdım ve daha niceleri..Tüm ilişkilerdeki başarının olmazsa olmazı kendinle yüzleşmektir.Kendi aynamızdaki sulieti düzeltmektir.. Aynada gördüğümüz tablo ne denli güvenli ve net ise kuracağımız ilişkilerde bu oranda doğru olacaktır.
Nasıl olur bu yüzleşme?
-Hatalarını gör
-Kendine ve başkalarına verdiğin zararı kabul et,kimini bundan sonra tekrarlama
-Kendine dürüst ol ve egona yenik düşme
-Kalbini dinle ve söylediklerini yerine getir.

2-İlişki hanesindeki kırık not tesadüf değildir..

Aşk tesadüfleri sever belki ama ihmali,tembelliği ve bahaneleri affetmez. Elektrikler kesikti çalışamadım ise hiç sökmez. İstikrar istiyorsak bunun için öncelikle karnemizdeki kırık notlardan kurtulmalıyız. Biz dahi kendimizden memnun değilken başkası varlığımızdan mutluluk duymaz. Beklemekten vazgeçtiğimiz anda bile büyük yol katetmiş oluruz. Sonrasında ise biraz empati bir tutam sempati azıcık da anlayış eklersek geçilemeyecek sınav açılmayacak kapı yoktur aslında..

3-Bitmiş defterin kapağını tekrar aralamak sadece zaman kaybettirir

Yeni bir ilişkiye başlarken yapılan en büyük hata eski defterleri kapatmayı başaramamak ve yeni ilişki ile mukayesedir. “Eski” adı üstünde eskimiş,tabiri caizse çürümüş ve bitmiştir. Yeniyi sıfırdan kucaklamak sağlıklı yol almanın en kıymetli anahtarıdır. Kurcalamayı mukayeseyi kıskançlığı rekabeti bırakın ve dört elle sevdiğinize sarılın..

4-Gökkuşağındaki renkleri ilişkinize taşıyın..

Hiçbir ilişki tekdüzeliği sevmez.. Bu sarayda da böyleydi köyde de günümüzde de böyle olmaya devam ediyor. Dediğim dedik çaldığım flüt demek yalnızca kaybetmeyi, ardından
bakmayı getirir. Emek verilerek yapılan özenle bezenen hiçbir sofra tatsız olmaz. İlişkinin tadı tuzu rengi de özveridir. Üst üste konulan taşlar ne denli muntazam olursa bir sonraki basamak o denli sağlam bir temele oturacaktır. Sevdiğinize sürprizler yapın gibi klasik cümleler ile süslemeyeceğim yazıyı. Gözlerinde kendinizi gördüğünüz kişiyi yalnızca mutlu edin.. Kusur olarak nitelendirdiğiniz yanlarına odaklanmaktansa onun sevdiği şeylere odaklanın ve birlikte tat almaya bakın. Bir süre sonra göreceksinizki dağarcığınızda ne çok renk biriktirmişsiniz.

5-Aradığınız sıcaklık yalnızca sevdiğinizin avuçlarındaki olsun..

Zor bir gün geçirdiniz.. İşle alakalı, ailesel yada herhangi bir nedenle zor olsun. Sevdiğinizin omzundan daha güvenli ve rahat bir yastık yoktur. Anlatmak zorunda değilsiniz bazan susarak da çok şey anlatırsınız. Susun ve sevdiğinizin sizi kalbiyle dinlemesine izin verin. Üşüdünüz biliyorum çok hırpalandınız. Var mı sevgiyle saran iki el gibisi? O gün yaşadığınız her ne ise tarafsızca kendinize anlatın.. eskisi kadar önemli olmadığını göreceksiniz. Şefkat benzersiz bir iksirdir. Bu gibi anlarda “ben” gider “siz” olursunuz.Evet şimdi hazırsınız anlatın ve bolca dinleyin.

6-Henüz üç yaşında bir kardeşim var seni ondan bile kıskanıyorum..

Uykusuz geçen geceler, kafamıza bir türlü girmeyen dersler,yetişmeyen işler ve daha neler neler..
Kıskançlığı besleyen ana sebep kaybetme korkusudur. Daha minicik bir çocukken en sevdiğimiz oyuncağı gözümüz gibi sakınarak başlar. Sonrasında annemiz yalnızca bizi sevsin yalnızca bizim başımızı şefkatle okşasın isteriz. Bu duygu yaş aldıkça bir adım öteye geçer, masum olmaktan çıkar ve öfkeye dönüşür. Kıskançlığı besleyen diğer kuvvetli nedense özgüven eksikliğidir. Aynada gördüğümüz ne denli iyi olursa olsun sevdiğimizden beğeni cümleleri duymak, onay görmek isteriz. Bunu da başkaları ile paylaşmak istemeyiz. Onun için en güzel en yakışıklı biz olmalıyız. Ölçüsünde olan kıskançlık aslında hiç fena değildir. Yeterki boğucu incitici noktalara varmasın..

7-Sözcükler sihirlidir..

En çok, sevdiğinin sözü etkiler insanı. Bazen farkında olmadığımız bir kelime evet yalnızca bir sözcük çok büyük bir etkiye neden olabilir.. Bazen olumlu bazen de olumsuz. Negatif söylemlerin suyun yapısını bile değiştirebilecek kuvvette olduğu bilinmektedir. Durum böyleyken bu kuvvetli silahı pozitif yönde kullanmak ilişkilerin seyrinde oldukça önemli olsa gerek. Bir cümle tüm yapıyı yıkabilecekken ilmek ilmek işlemenize de sebep olabilir. Ben neden ilişkilerimde dikiş tutturamıyorum diyorsanız muhakkak bir yerlerde bir ilmekte sorun vardır. Yakına gelip baktığınızda bunu daha net göreceksiniz..

8-Elini kalbine götürdü: “burası var ya”dedi “taşa, toprağa gerek kalmadan insanın gömüldüğü tek yer” (Neşet Ertaş)

Büyük ustanın dediği gibi insanlar gitmez yalnızca kalbimize gömeriz. Bundandır kii kalbimiz ufak çapta mezarlık gibidir. Durum böyleyken yaşatmak lazım varetmek yüceltmek sıkı sıkıya sarılmak ve illede sevmek gerekir..

Efuli

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: