Çok Kıskanç Bir Erkekle Nasıl Başedilir?

kiskanc_erkek_nasil_anlasilir_h13853_a3977

Erkeklerde bir miktar kıskançlığın kadınların hoşuna gittiği kesin. Zira sahiplenme duygusunu da genellikle içerisinde barındıran kıskançlık, tadında bırakılmadığında ya da uzun bir süre geçtiğinde artık rahatsız edici bir boyuta gelebiliyor. İlk başta kıskanma duygusundan hoşlanan ve bundan etkilenen kadınlar, maalesef kıskanç bir erkekle vakit geçirmeye başladıkça aslında onları bunaltan bu durumdan kurtulmanın yollarını arıyorlar. Kıskanç bir erkekle başa çıkabilmek zaman zaman zor olabildiği için sizlere olabildiğince bilgi vermeye çalışacağım.

Erkeklerin kıskanç olmalarının temel sebeplerinden bir tanesi aslında çevrenizdeki erkek arkadaşlarınızı tanımıyor olmaları. Nasıl ki siz bilmediğiniz kadınlarla sevgilinizin yan yana olmasından rahatsızlık duyuyor ve nasıl insanlar olduklarını bilmediğiniz sürece içinizi bir huzursuzluk kaplıyorsa, aynısı erkekler için de geçerli. Dostlarınızın nasıl insanlar olduklarını ona gösterirseniz ve sadece arkadaş olduğunuzu belirtirseniz kıskançlığın önünü biraz alabilirsiniz.

Bazen arkadaşlarına sevgilisinden ya da eşinden daha fazla vakit ayıran kadınların da erkeklerde kıskançlık duygusu uyandırdıkları bir gerçek. Her ne kadar daha bir kaç aylık sevgilinin arkadaşlarınızın önüne geçmesine müsaade etmemeniz gerekse de ilişkiniz daha ciddi bir boyut almaya başladığında sevgilinizin de gereken vakti aldığından emin olmalısınız.

Erkeklerdeki bu kıskançlığın zaman zaman biraz şımarıklıktan olduğunu da söyleyebiliriz. Bazı kıskançlıkları gerçekten kıskandığı için gösteriyor olabilir ancak bir kısmının artık keyfi hale gelmiş olması da mümkün. Dolayısıyla onu bu konuda cesaretlendirmemek için sadece gerçekten kıskandığı noktaları tespit etmeniz, diğer keyfi kıskançlıklarda ise biraz geri durması için gerekli uyarıları yapmalısınız. Her kıskançlığına karşılık kendinizi sınırlandırırsanız bunu daha da arttıracağından emin olun.

Elbette sevgiliniz kıskançlık yaparsa onu eleştirirken kendiniz de aynı hataya düşmemelisiniz. Bazen kadınların fazla kıskanç olması erkeklerin de bundan etkilenmesi ve kıskançlık göstermesi ile sonuçlanabiliyor.

Şimdi ise küçük bir örnek ve somut yapılması gerekenlere değinelim; Kıskanç erkek ve sevgilisi arasında geçen diyaloglar genelde şu şekilde olur:

– Canım neredesin?
– Kızlarla dışarıdayım.
– Erkek sesi geliyor. Kim var yanında?
– Yan masadan geliyor sesler.
– Bu kadar yakından nasıl geliyor? Sana inanmıyorum…

Ya da bir başka örnek:

– Hayatım, bu etek biraz fazla kısa değil mi?
– Ne var canım, alt tarafı diz üstü etek. Hem herkes giyiyor.
– Beni herkes ilgilendirmiyor, sen ilgilendiriyorsun. Herkes sana bakacak.
– Bana güvenmiyor musun?
– Ben sana değil, insanlara güvenmiyorum. Arlısı var arsızı var…
– Bırak bu kıskançlıkları artık lütfen.
– Seven erkek kıskanır.

İşte tam da erkeğin ağzından dökülen bu son cümle, bütün kıskanç erkeklerin ardına sığındığı yegane klişe. Kadın ne zaman dışarı çıksa, defalarca telefon açarak, “neredesin?”, “ne zaman geleceksin?” diye soran, eve geldiğinde de mutlaka kavga çıkaran ‘seven’ erkeklerin sevgi gösterisi kıskançlık halleri. Peki, erkeğinizin kıskançlık krizlerine sık maruz kalıyorsanız nasıl baş etmelisiniz?

Güven verin
Kıskançlığın itiraf edilmese de en önemli nedeni güven sorunudur erkek açısından. Size güvense de çevrenizdeki erkeklere güvenmediğini hissederek, sizi bir şekilde elinden alabileceklerine inanır. Ya da düşüncelerini bu kadar ileriye götürmeye bile tahammül edemez ve bir başkasının size bakmasını bile istemez.

Bu durumda yapmanız gereken, giyim tarzınızdan, arkadaş ilişkilerinizde ödün vermek olmamalı. Aksi takdirde size istediğini yaptırabildiğini fark ettiği anda, başka isteklerini de peş peşe sıralamaktan geri durmayacaktır. Onu sevdiğinizi, gözünüzün ondan başkasını görmediğini, başkaları sizinle ilgilense de bundan etkilenmediğinizi anlatın. Kıskançlık biraz da onun özgüven sorunundan kaynaklandığına göre onu ne kadar yakışıklı bulduğunuzu her fırsatta dile getirerek kendine güvenmesini sağlayın.

Kıskançlık yapmasına fırsat vermeden, sormak isteyeceği soruların yanıtlarını normal konuşmanızın içinde vererek, bulunduğunuz ortam, yanınızdaki insanlarla ilgili küçük ayrıntılardan söz ederek, korkulacak bir şey olmadığı hissini yaşatmak da güven vermek için iyi bir yol.

Başka erkeklerin bakışları
Yolda yürüyorsunuz ve başka erkekler size baktığında sevgiliniz deliye dönüyor. Buna itiraz ettiğinizdeyse, “Başka kadınlar bana baksa sen n’aparsın?” diyor. Bunun üstesinden gelmenin en güzel yolu şu cümleleri kurmak: “Bana bakmaları beni güzel bulmalarından. Ben de kadınların sana baktığını gördüğümde, senin yakışıklılığınla övünüyorum, gurur duyuyorum.”

Kadınlık içgüdüsü
Sizi diğer erkeklerden kıskandığında, hemen savunmaya geçip kavga çıkarmak yerine durup şöyle bir düşünün. Belki de gerçekten kıskanmasına neden olacak samimiyette davrandınız o erkeğe. Biraz sinirlerinin yatışmasını bekleyin ve yavaş yavaş, kadınlık içgüdünüz sayesinde karşınızdaki erkeğin size gösterdiği ilginin derecesini ayırt edebileceğinizi anlatın ona. Tanıdığınız, konuştuğunuz hiçbir erkeğe karşı, ona hissettiğiniz duyguları hissetmediğinizi vurgulayın. Sizin gözünüzde sevgiliniz dışında tüm erkeklerin kız arkadaşlarınızdan farksız olduğunu söyleyin.

Erkek arkadaşlarınızla tanıştırın
Sadece kız arkadaşlarınızla görüşecek değilsiniz ya, sevgiliz var diye! “Şimdi erkek arkadaşlarımla görüştüğümü söylersem benimki arıza çıkarır” diye düşünüp arkadaşlıklarınızı bozmaya değmez. Siz iyisi mi, sevgilinizi erkek arkadaşlarınızla tanıştırın. Birlikte iyi zaman geçirebileceğiniz aktiviteler organize çalışın. Arkadaşlarınızdan size zarar gelmeyeceğine inandığında, kıskanması için bir sebep kalmayacak ortada ve siz o olmadığı zamanlarda da rahatlıkla erkek arkadaşlarınızla görüşebileceksiniz.

Alttan almak yetmiyorsa…
Bazen hafif kıskançlık belirtileri hoşunuza gidebilir. Sizi sevdiğini ve bu nedenle sahiplendiğini hissedebilirsiniz. Hem kıskançlığın temelinde kaybetme korkusu da bulunuyor. Sizi kaybetmekten korkması da hoşlanabileceğiniz bir şey. Bu durumda alttan almak sorun çıkmamasını sağlar. Ama kıskançlığın aşırıya kaçtığı, artık ilişkinizi tehdit eder boyuta vardığı durumlarda, bunu ona açıkça belirtmeli, “Böyle devam edersen bu ilişkiyi sürdüremeyiz” cümlesini kurmalısınız. Kıskançlık, onun da engel olmak istediği ama bir türlü halledemediği bir konuysa, bir psikoloğa görünmesini tavsiye edebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: