Kadınlararası Kıskançlık; Sizi Çekemeyen Kadınlarla Başetme Yöntemleri..

kadinlar-arasindaki-kiskanclik_623822_m

Kadınların kadınlara kötü davranma vakalarının arttığı bugünlerde, kendisini hemcinslerine karşı şeytanlaştıran kadınların zehirlerini etkisizleştirecek panzehirleri, yani karşı davranışları öğrenmek ister misin ?

Bir dahaki sefere sizi çekemeyen bir hemcinsinizle karşı karşıya kaldığınızda, ona sıraya girmesini, çünkü onun gibilerle çok sık karşılaştığınızı söyleyin; işyerinde, köşedeki restoranda, bir şey değiştirmeye gittiğiniz mağazada, her yerde… Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 86’sı her gün kendisini çekemeyen hemcinsleriyle uğraşmak zorunda kalıyor. İnsanlara özellikle de hemcinslerine kötü davranmak, sosyal çevreler tarafından adeta onaylanıyor gibi. Bu durum son derece yaygın. Açıklaması ise şu: Günümüzün genç kadınları kendilerine güveniyor ve hayattan ne istediklerini biliyorlar. İş ve özel hayattaki rekabet ortamı, ne istediklerini çok iyi bilen bu kadınları karşı karşıya getirince de bir adım öne çıkabilmek için dürüst olmayan taktiklere başvuruyorlar. Takım olamadıkları anda, rakip kesiliyorlar. İnanmıyorsanız, seyrettiğimiz dizilere bakın: “Desperate Housewives” (Ümitsiz Ev Kadınları) dizisindeki karakterler de hayatlarını sürdürmek için hemcinsleriyle rekabet içindeler. Onların yaşadığı olayların birçoğunu bizler de yaşıyoruz. Kadınlar arasında rekabet ortamı kaçınılmaz olsa da, asıl merak edilen şey bu rekabetin boyutları ve onun uğruna başvuracağımız teknikler. Bilmemiz gereken ilk gerçek şu: Kadınlar iki türe ayrılıyor: oldukları gibi davrananlar (kıskanç olduklarını saklamayan tür) ve iki yüzlü kadınlar (bal gibi tatlı davranıp sizi arkanızdan vuranlar). Onlara hiç yoklarmış gibi davranmak çözüm değil. Onlara karşı koymazsanız, atakları devam eder.


Kadın şeytanlarla baş etmenizi sağlayacak önemli kuralları üç gruba ayırdık. İşte bilmeniz gereken hayati kurallar:

KURAL 1:
Düşmanınızı bilin
Çevrenizdeki kadınları iyi tanıyarak, onlara karşı strateji geliştirin. “Kadınlarla baş etme yolları, onların davranış biçimlerine bağlı” diyor iletişim uzmanı Janet Alberts. Açık şeytanlar sizi kelimelerle yaralamaktan çekinmezler. Onlara karşı koymak için, kötü sözlerine şu şekilde cevap verebilirsiniz: “Gerçekten mi? Bu şekilde düşünmene yol açan nedir?” “Dealing with Difficult People” (Zor İnsanlarla Baş Etmek) adlı kitabında yazar Roberta Cava izlemeniz gereken stratejiyi şöyle özetliyor: “Onu, davranışlarını veya sözlerini açıklaması için zorlayın. Detaylar soruldukça, geri adım atacaktır.”
Karşınızdaki hemcinsiniz sizden daha kuvvetli ise, tekniğinizi değiştirmelisiniz. Örneğin, patronunuz veya müdürünüz size kötü davransa da, ona saygı göstermek zorundasınız. Alan kazanmasına izin verip, kendinizi birkaç saat sonraya saklayın. Zamanı geldiğinde: “Yapmamı istediğiniz başka bir şey var mı, birkaç saat önce kızgın görünüyordunuz” diyebilirsiniz. Aslında bu şekilde de onu davranışlarını açıklamaya zorlarsınız, ama daha nazik bir şekilde. Genelde siz dile getirmeden müdürler ne kadar kırıcı olabildiklerini düşünmezler. Diğer tarafta ise gizli kadınlar var. Ataklarını üstü kapalı sürdürdükleri için inanılmaz zararlar verebilirler. Zarar vermek için kullandıkları ilk teknik, hakkınızda dedikodular yaymaktır: “…ile birlikte olduğunu duydum” gibi.
Canınızı sıkmak için “masum” yargılarda da bulunurlar: “Kıyafetin oldukça … enteresan.” Çatışma yönetimi uzmanı Judith Briles’e göre, bu tür kadınların bir zaafı var: Diğer kadınlar tarafından beğenilmek, takdir edilmek ve onaylanmak isterler. Örneğin “Akşam dolaşalım diyecektim, ama bugün çok yorgun görünüyorsun” dediğinde, “Bak sen, halbuki ben kendimi çok iyi hissediyorum” diyebilirsiniz. Onaylanmadığını görünce şaşırıp, geri adım atacaktır. Şeytanlaşan kadınlarla mücadelede, unutmamanız gereken bir şey var: Daha sonra özgüveninizi yarayabilecek herhangi bir özel bilgi vermeyin, zaaflarınızdan bahsetmeyin. Sizi aşağılamasına yardım ederseniz, fırsatı kaçırmayacak, ancak sizi güçlü görürse geri adım atacaktır.

KURAL 2:
Onunla yakın olun
Şeytanlıklarına dostça cevap vermek düşündüğünüz son şey olabilir ama, agresif davranışlarına iyilikle cevap vermek şeytanınızı rotasından çıkarabilir. Bazı kadınlar, kendilerinden emin olmadıkları için kötü davranırlar. Kötü davranışlarına onu bir kahveye davet ederek cevap verin veya kıyafetini beğendiğinizi söyleyin. Şu şekilde düşünün: Bu tür bir kadına, bir insan iyi davranmayalı kim bilir kaç yıl olmuştur…
Onu savunmasız yakalayıp, iyi hissetmesini sağlayacaksınız. Her ne kadar şeytan olsa da bu iyiliğinizi görmezden gelemeyecektir. İyi sözlerin kötü kadınlara iyi yönde etki etmesinin bir başka sebebi de şu: Şeytanlar bencildir. Onları onayladığınızı veya yardımlarına ihtiyacınız olduğunu göstererek ilgilerini çekebilirsiniz. Bazen karşılaştığınız, havalimanlarında checkin masalarındaki görevlileri veya banka gişesindeki asık yüzlü memurları düşünün. Genelde size kötü davranırlar çünkü bulundukları pozisyondan memnun değillerdir. İşlerini sevmeden yapmaktadırlar. Bir isteğinizi dile getirmeden önce, “Bir sorunum var, çözmek için bana yardımcı olabilir misiniz acaba?” derseniz kendilerini önemli hissedecekler ve size karşı iyi davranacaklardır. Çok küçük bir eforla, onlara kendilerini iyi hissetmelerini sağladığınız için, aranızda pozitif elektrik oluşacak ve size yardım edeceklerdir.

KURAL 3:

Asla korktuğunuzu hissettirmeyin
Şeytanlar atağa geçtiklerinde, sizin kırk yıl düşünseniz aklınıza gelmeyecek çeşitli yöntemler izlerler, ancak amaçları aynıdır: Sizden istedikleri tepkiyi almak. “Bir atakla karşı karşıya kaldığınızda, sinirlenmek, çeşitli tepkiler göstermek doğaldır ki, şeytanları en mutlu eden anlar bunlardır” diyor Cava. Şeytanları en çok korkutan, kendini kontrol edebilen bir kurbandır. İçinizden gelecek olan doğal ve büyük olasılıkla kızgınlık ve öfke içeren cevabınızı frenleyebilirseniz, sizinle uğraşmanın zor olduğunu anlayacaktır.
Sizi etkilemediğini açık ve seçik olarak göstermek için, ilk önce ses tonunuzu alçak seviyede tutmaya çalışın. Hem güçlü biri olduğunuzu görecek, hem de o bağırırken siz sakin bir tonla cevap verirseniz, size bağırmaktan vazgeçecektir. Vücudunuzun da sizi ele vermemesine dikkat edin. Omuzlarınızı dik tutun, gözlerinin içine bakmaya devam edin. Şeytanınız vücut duruşunuzda heyecan veya paniğinizi gösteren ipuçları arayacaktır. Sizin pozisyonunuzu güçlendirip, onunkini zayıflatan bir delil kullanmanız gerekir. Zehrini yüzünüze akıtan bir şeytanınız varsa, sözleriyle yapacağı saldırıya karşı dayanıklı bir zemine oturtulmuş bir cümleyle cevap verin. “Projeyi mahvettin” dediğinde, ses tonunuzu hiç yükseltmeden, “Bu şekilde düşünmenize şaşırdım, müdürümüz çok iyi bir iş çıkardığımı söylemişti” diyebilirsiniz. Bu şekilde tartışma daha başlamadan biter çünkü sizin getirdiğiniz delil yeterince kuvvetlidir. İkiyüzlü kadınlar başta da söylediğimiz gibi çok daha tehlikelidirler. Onlar iğneli sözlerini espriler veya anlamlı cümleler arkasına saklarlar. Ne zaman doğru konuşup, ne zaman espri yaptıkları tam olarak kestirilemediği için, sözlerini kolaylıkla inkar edebilirler. Özellikle kalabalık ortamlarda şaka yoluyla sizi rahatsız eden bir şey söylediklerinde, şakalarının şaka boyutunu geçtiğini açıkça bildirin: “Ben sözlerinden şunu da anlayabilirim ama eminim bunu demek istememişsindir” deyip, aslında ne demek istediğini çok iyi anladığınızı gösterebilirsiniz.Vücudunuzun sizi ele vermemesine dikkat edin
Omuzlarınızı dik tutun, gözlerine bakmaya devam edin.şeytanınız vücut duruşunuzda heyecan veya paniğinizi gösteren ipuçları arayacaktır. şeytanlarla mücadelede, unutmamanız gereken bir şey var: daha sonra özgüveninizi yaralayabilecek herhangi bir özel bilgi vermeyin, zaaflarınızdan bahsetmeyin.

.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: