İlişkinizde Güven Sorununu Nasıl Aşabilirsiniz ?

KG-020915-guven-sorunu-2-737

Sağlıklı ve doğru bir ilişki için sevginin önemi kadar karşılıklı güven de olmazsa olmazlar arasındadır. Güvensizliğin oluşmaya başladığı ilişkiler, birçok sorun yaşamaya başlar. Hatta bu güven sorununu erken fark edip çözemezseniz, ilişkiniz sonlanabilir. Bu yüzden, “Bir ilişkinin devamlılığı için sevgi ve saygının yanında güven de mutlaka olmalı” diye kesin bir cümle kullansam yanlış olmaz. Birbirini tamamlayan bu üç duygu, herhangi birinin eksikliğinde ilişkiyi yerle bir edebilir. Peki,ilişkide güven nedir? Güven sorunu nasıl oluşur? Kaybedilen güven nasıl kazanılır?

Güven, karşınızdaki insandan hiçbir zararın gelmeyeceğini bilmektir aslında. Ona her anlamda inanmak, söylediklerinin doğruluğuna emin olmaktır. Zor kazanılan ama bir o kadar da kolay kaybedilen güven, tekrar sağlanabilir mi diye kara kara düşünüyorsanız, yolunuzun zor ve engebeli olduğunu, ancak sevginin aşamayacağı dağın olmadığını hatırlatmak isterim. Bu yüzden hiç umudunuzu kaybetmeden sevginize sığının.

Kırılan güveni onarmak için yapılması gerekenler şeklinde kesin bir reçete olması elbette beklenemez. Sonuçta partnerinizi en iyi siz tanırsınız. Ama yaşadığınız bu sorun için birkaç önerimiz var. Buyrun birlikte bakalım…

Aranızda sağlıklı bir iletişim kurun

Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşırlar diye boşa dememişler. Partneriniz size artık güvenmediğini hissettiriyor ya da dile getiriyorsa onunla mutlaka konuşun. Neden güvenmediğini, haklıysa eğer bunun tekrarlanmayacağını dile getirerek  üzerinize kapanan güven kapılarını tekrar çalın.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, konuştuklarınızın aksini yapmaktan kaçının ve verdiğiniz sözleri mutlaka tutun. Aksi halde kırılan güven paramparça olup toparlanamaz hale gelebilir. Sakın pes etmeyin; unutmayın, sevgi değerli bir taştır ve kolay kolay bulunmaz.

 

Birbirinizden bir şey saklamayın

İki ayrı insansınız ve tek bir hayat yaşayıp bütün her şeyinizi anlatmanızı kimse sizden beklemiyor. Ama eğer sakladığınız bilgi açığa çıktığında ilişkinize zararı dokunacaksa bu büyük bir güven sorununa sebep olabilir.

Eğer, ilişkide güven sorunu yaşamak istemiyorsanız mutlaka partnerinizin bilmesi gereken şeyleri dile getirin. Çünkü karşınızdaki insan, başka ciddi konularda da sakladığınız şeyler olduğu düşüncesine kapılabilir. Bu da yaptığınız her şeyin sorgulanmasına ve geri dönüşü olmayan ayrılık yoluna adım adım yaklaşmanıza neden olur.

Haber vermeyi ihmal etmeyin

İlişki içerisinde olduğunuz insanın nerede olduğunu bilmek iyi bir güven temelini oluşturur. Eğer bu durumu izin almak olarak düşünürseniz, aranızdaki bağın zaten o kadar da kuvvetli olmadığını göstermiş olursunuz. İzin almak ve haber vermek oldukça farklı kavramlardır. Nerede ya da kimlerle olduğunuzu partnerinize haber verdiğinizde, zaten eyleme geçmiş, yapmak istediğiniz fiili gerçekleştirmiş olursunuz. Bu nedenle, izin almakla haber vermeyi birbirinden ayırarak, ikiniz için de hayatı kolaylaştırabilirsiniz..

Aşk yaşanılan en güzel duygulardan biridir. Bunun içerisine güven sorunu ekleyerek, ilişkiyi zora sokmak yerine kalbinizin karşılıklı olarak birbirinizin olduğunu bilerek ve güvenerek sorgusuzca sevin. Zor bulunan şeyleri kolayca kaybetmeyin.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: