İlişkinizde Mutlu Olmanın Tek Yolu : Beklentilerinizi Düşürün..

 

2718AF1F00000578-0-image-a-2_1427671583358

Önce aranızda bir aşkın başlamasını bekliyorsunuz. Onu razı edebilmek için taklalar atıyorsunuz, her şeyi yapıyorsunuz, her yola mübah diyorsunuz, kendinizi olduğunuzdan farklı bile gösteriyorsunuz. Farkında olmadan onun beklentilerinin çıtasını yükseltiyorsunuz. Sonra size cevap vermeye başlıyor, duygularınızın karşılıklı olması sizi çok mutlu ediyor.

Böylece “Mutlu olma” beklentinizi karşılamış oluyorsunuz. Ama bitmiyor ki… Yeni başladığınız bu ilişkiye de beklentiler yüklüyorsunuz. Hep size ilgi göstersin, sevdiğini hep söylesin, sizi sahiplensin, korusun, kollasın… Bunların bir kısmı karşılanıyor, bir kısmı karşılanmıyor. O zamanda küsüyorsunuz, “Yoksa beni sevmiyor mu?” diye düşünmeye başlıyorsunuz.

İlişkiniz biraz daha ilerlediğinde “Ne olacağız biz?” sorusuyla gelen ‘evlilik’ beklentisi ortaya çıkıyor. Bu beklentinizin de karşılandığını düşünelim. Bu kez de evliliğin kendisine farklı beklentiler yüklüyorsunuz. Ah, unutuyordum, elbette ailenizin ve içinde bulunduğunuz toplumun da sizden beklentileri var. Herkes sizden “evli, mutlu, çocuklu’ olmanızı bekliyor.Çünkü bebekliğinizden beri öyle büyütüldünüz ve evlilik olmazsa ben bir hiçim düşüncesine sahipsiniz.

Siz de bu beklentiye cevap vermeye çalışıyorsunuz. Evinizle ilgili beklentileriniz, eşyalarla ilgili beklentileriniz, eşinizin ailesiyle ilgili beklentileriniz, çocuk yapacaksanız, çocukla ilgili beklentileriniz, maddi durumla ilgili beklentileriniz… Sonra bunların hepsinin havada kaldığını fark ediyorsunuz. Yarattığınız hiçbir beklentinin karşılanmadığını gördükçe mutsuz oluyorsunuz.Çünkü aslında olması gerekenleri değil de size toplum tarafından dayatılanları yapmaktasınız ve bu durum insan doğasına aykırı bir özellik arz ediyor.

İlk tanıştığımızda şöyleydi de sonradan böyle oldular başlıyor birbirinin ardına.Ancak unutuyoruz ki yaşam içerisinde bulunduğu döngüde değişim ve gelişim kaçınılmazdır.İnsan beyni değişime ve gelişime (ileri veya geri) dahil olarak kendini tamamlamaktadır.O yüzden öyleydi böyle oldu,böyleydi şöyle oldu dememek için bir tekne ya da motor almalısınız.Ancak yine unutulmamalıdır ki,onlar bile zamana yenik düşerek değişim geçirirler..

Yani hanımlar beyler,kısacası;

Kendinizden mutlu ve memnun değilseniz, bir ilişki bu durumu değiştirmeyecektir! Hatta sağlıklı ve karşılıklı bir ilişki sürdürmenizi de zorlaştıracaktır! Tek başınayken mutlu olamayan biri, bir başkasıyla da mutlu olamaz. Kendisiyle flört edemeyen, kendisine hayranlık duymayan birinin uzun süreli bir ilişkiyi sürdürmesi zor olacaktır. Kendinizi sevmiyorsanız bir başkasının sizi sevmesini bekleyemezsiniz. Kendinize samimi bir sevgi besleyin, değiştirmeniz gereken özelliklerinizi partneriniz için değil, kendi mutluluğunuz için değişirin.

BEKLENTİSİZ OLUN

İlişki bir ihtiyaç değildir. İnsanlar mutlu olmak için bir ilişkiye muhtaç oldukları yanlış inancından kurtulmalıdırlar ki, gerçek paylaşımlarda bulunabilsinler, gerçek sevgiyi deneyim etsinler. İlişkilerin yakıtı coşku ve beklentisiz sevgi olmalıdır. Beklentiler ve planlar anı yaşamayı engeller ve endişeye sebep olurlar. Anı yaşayan, anın mutluluğunu yakalayan çiftler uzun süreli mutluluğu yakalarlar. İlişkilerinizde sonuç odaklı değil, süreci mutlu yaşayan kişiler olun.

ARKADAŞ OLUN

İlişkiyi sürdüren geçici heyecan ya da zevklerden çok arkadaşlık, karşılıklı saygı, hayranlık ve ilgi olacaktır. Uzun vadeli ilişkiler gelişimlerini ve hayatta kalmalarını sağlam bir arkadaşlık temeline borçludur! Arkadaşlarınızla olduğunuz rahatlıkta ve coşkuda olun.

AÇIK OLUN

Partnerinizin zihninizi okumasını beklemeyin, duygularınızı ve isteklerinizi net ve açık bir biçimde ifade edin. Açık iletişim kurmak, eleştirmek ve yargılamak yerine hislerden bahsetmek, sorun değil çözüm odaklı olmak ilişkinin geleceği için olmazsa olmazlardan. Sürekli irdelemek ve sorgulamak yerine kendinizi doğru ifade etme yolunu seçin.

ORTAK İLGİ ALANI YARATIN

İlişkiler birlikte geçirilen zamanın uzunluğu ile değil, kalitesiyle gelişir. Ortak ilgi alanları yaratmak partnerleri birbirlerine bağlanması ve eğlenceli vakit geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Uzun vadede insanlar ortak ilgi alanlarına sahip oldukları, eğlendikleri kişiler ile yaşamayı tercih ederler. Tutkulu ilişkilerin en büyük sırrının birlikte eğlenebilmek olduğunu unutmayın.

SAYGI DUYUN

Hem kendinize hem de partnerinize saygı duymak, fikirlerini ve ihtiyaçlarını, hemfikir olmasanız da anlamaya çalışmak ilişkinizi köklü ve kolay sarsılmaz kılacaktır. İlişkiniz için olmazsa olmaz sınırları doğru belirleyin fakat karşı tarafın da sınırlarını zorlamayın.

VE EN ÖNEMLİSİ

Beklentilerinizi düşük tutun ve herkesin kendi değer yargılarıyla ve düşünceleri ile hareket tarzları belirlediğini bilin.Hiç kimse sizin düşündüğünüz şekilde düşünüp hareket edemez.Herkesin anne karnından itibaren yaşadıkları ve edindikleri tecrübeler ve almış oldukları izlenimler farklı olacaktır.Bu da hareketlerini yönlendiren ana etken unsur haline gelecektir.Ne yapın edin ,mutlu ve huzurlu yaşamak için beklentilerinizi yüksek tutmayın hatta ve hatta yapabilecek kadar olgunsanız beklentisiz olup,beraberce elele yürümeyi ve keyifli ömür geçirmeyi hedefleyin.Aksi takdirde elinizdekilerden de olacak ve aynı süreçleri tekrar tekrar yaşayacaksınız.

Benden söylemesi..

 

 

 

 

Kaynakça : Yazının bir bölümü 04.05.2013 M.Coşkundeniz’in yazısından alınmıştır.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: